Ticaret Haritası

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gıda
 4. »
 5. Fındık İhracatı Nasıl Yapılır

Fındık İhracatı Nasıl Yapılır

admin admin -
103 0
fındık ihracatı nasıl yapılır

Fındık ihracatı nasıl yapılır, özel izne tabi midir, nasıl ihraç edilir konularına değinelim. Fındık Türkiye’nin ihracat kaleminde önemli bir yer tutmaktadır.

Öncelikle fındığı nasıl ihraç edeceğinize bağlı olarak ürünün hangi GTIP (hscode) faslında yer aldığını saptamamız gerekir. Aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevaptan hangi fasılda yer aldığını bulabilirsiniz.

 • Fındık; beyazlatılmış kabuksuz, ambalajda net <=1 kg ise GTIP : 200819950016
 • Fındık; kavrulmuş (bütün haldeki kabuksuz fındık), ambalajda net <=1 kg ise GTIP : 200819950013
 • Fındık; taze veya kurutulmuş: kabuklu ise GTIP : 080221
 • Fındık; taze veya kurutulmuş: kabuksuz ise GTIP : 080222
 • Fındık krokan; ambalajda net >1 kg ise GTIP : 200819190032
 • Fındık krokan; ambalajda net <=1 kg ise GTIP : 200819950032
 • Drajeler; sadece fındık içerenler, kakao içermeyen ise GTIP : 170490610011

Bulunduğu fasıla göre ihracatınız farklı şartlara tabi olur. Bu konudaki gümrük mevzuatı ve hukuksal yapıyı incelemenizi tavsiye ederiz.

İhracat sırasında büyük ihtimalle ek bir vergiyle karşılaşmayacaksınız. Ancak gıda ihracatı yaptığınız ülkenin fındık kabulüyle ilgili özel şartları olacaktır. Eğer bu konuda karşı ülkenin mevzuatına ulaşamıyorsanız bize yazabilirsiniz.

Fındık ihracatı Öncesi Dikkat Edin

1- Fındık ihracatında dikkat edilecek öncelikli unsuların ilki elbette ki gıdanın sağlıklı bir şekilde son kullanıcıya ulaşmasıdır. Gıda ithalatı ve ihracatı sırasında yaşanan en büyük sorun sıcaklığa veya böceklenmeye bağlı bozulmalar olur.

2- Yaş fındık ihracatı yapıyorsanız, karşı ülkenin bu gıda ürünlerini kabulündeki mevzuatı öğrenin. İhracata sevinirken gönderdiğiniz ürünlerin karşı ülkenin sınırından geri dönmesi felaket olur. Üstelik bu şekilde bir dönüşün sonucunda gönderdiğiniz ürünler kullanılamaz hale gelir. Bu yüzden geri gelen ürünü bertaraf etmek de ayrı bir maliyet olarak karşınıza çıkar. Eğer karşı ülkenin mevzuatına ulaşamıyorsanız yardım almak için bize yazabilirsiniz.

3- İhracat işlemlerini başlatmadan önce gümrük müşavirinize yapacağınız işlemle ilgili bilgi verin. Gümrük müşaviriniz yoksa gümrük müşaviri seçerken bu noktalara dikkat edin.

4- Eğer ki kendi ürettiğiniz fındığı değil de bir üreticiden satın alacağınız ürünü ihraç ediyorsanız KDV ödemesinden muafiyet sağlayabilirsiniz. Bunun için üreticiden ihraç kayıtlı fatura isteyin. İhraç kayıtlı fatura aldığınızda ürünü ihraç etmek için kısıtlı süreniz olacak, bu sürede ihracatı yapmalısınız. İhracat sonrası ihraç belgelerini üreticiyle paylaşmalısınız. Eğer ihracatı yap(a)mayacak olursanız, gerekli belgeleri üreticiyle paylaşmazsanız ilgili KDV miktarı devlet tarafından üreticiden alınacak.

Yukarıda bahsedilen noktalar dışında hangi ülkeye ne kadar ihraç ediliyor, hangi ülkeler ithalat ediyor gibi sorularınızı bize yazabilirsiniz. Fındık ve diğer gıda ürünüyle ilgili ihracat pazar arayışınız varsa ürün ya da ülke bazlı analiz raporu isteyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın