Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Almanya
  4. »
  5. Almanya Korona için Geri Ödeme isteyecek

Almanya Korona için Geri Ödeme isteyecek

admin admin -
56 0
almanya korona iade faturası

Almanya Covid19 korona virüsü nedeniyle diğer ülkelerden getirdiği vatandaşlarından geri ödeme isteyecek, iddiası gündeme geldi.

Türkiye başta olmak üzere İngiltere, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi bir çok ülke korona virüsü salgını sürecinde yurt dışında bulunan vatandaşlarını ülkelerine getirdi ve tedavilerini yaptı. Bu konuda hızlı ve kaliteli çalışan ülkelerin başında da Türkiye geliyordu. Türkiye’de tamamen ücretsiz verilen bu hizmet sadece Türk vatandaşlarına değil gerektiğinde diğer ülke vatandaşlarına da verildi.

Almanya’dan Vatandaşına Geri Ödeme Faturası

Bugün çıkan iddiaya göre, Almanya yurtdışından getirdiği kendi vatandaşlarından yapılan harcamalara karşı iade talebinde bulunabilir denildi.

Henüz bu iade rakamının ne kadar olacağı netlik kazanmış değil. En az 4 haneli xx.xxx EURO faturaların çıkacağı ön görülüyor. Bu durumla muhatap olan on binlerce vatandaş için nasıl bir süreç oluşacak ve bu kadar faturalandırma nasıl yapılacak henüz bilinmiyor.

Alman Usulü : “Eşitlik İlkesi”

Alman usulü olarak bildiğimiz uygulamada arkadaşlarla birlikte yenilen bir yemekte de herkes kendi payına düşeni öder.

Almanya dış işleri bakanı Heiko Maas’ın yaptığı açıklama da Alman usulü uygulamasını hatırlattı. Yapılan açıklamada :

Eşitlik ilkesi gereği bu geri ödeme talebinin yapılması gerekir. Biz de hükümet olarak özel firmaları kullandık ve bu firmalara ödeme yaptık. Bu ödeme biz olmasak vatandaşların kendisi tarafından yapılacaktı.

Heiko Maas

Geri Ödeme Ne Zaman İstenecek?

Almanya hükümetinin korona geri ödeme süreci için 2 aydır hazırlıklarını yaptıkları biliniyor. Henüz net bir tarih verilmese de önümüzdeki haftalarda hükümetin bu talebini ilgili vatandaşlara özel olarak ulaştırması bekleniyor.

Posta adreslerine yapılacak olan tebligatlarla özel faturaların ulaştırılması bekleniyor. Her vatandaş için ayrı olarak hazırlanacak faturalarda, hangi ülkeden ne zaman ve ne şartlarda geldiğine bağlı olarak fatura miktarının belirlenmesi düşünülüyor.

Alman Vatandaşları Tedirgin

Sürecin belirsizliğini koruyor olması Alman vatandaşlarını tedirgin ediyor. Tebliğ edilecek faturaların zamanı ve miktarı konusu netlik kazanmadığı sürece de bu tedirginlik devam edecektir.

Bu uygulamadan haberdar olan diğer Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşları da benzer bir uygulamayla karşılaşmaktan endişe duyuyorlar. Önümüzdeki günlerde diğer Avrupa Birliği ülkelerinin benzer uygulamalar yapıp yapmayacağı izleyeceğiz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın