Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Makaleler
  4. »
  5. Covid-19 Sonrası Kompozit Dünya Piyasası

Covid-19 Sonrası Kompozit Dünya Piyasası

admin admin -
39 0
covid-19-sonrasi-kompozit-piyasasi

Covid-19 pandemisi her sektörde olduğu gibi kompozit sektöründe de etkili oldu. Peki dünya piyasasında kompozit nasıl etkilenir?

ABD’nin orta batı bölgesinde, bahar havası başladı ve sosyal mesafeyi koruyarak dışarıda vakit geçirilmesine izin veriyor. Bazı ülkeler ve ABD eyaletleri, iki ay veya daha fazla kısmi karantina sonrası, işletmelerin ve fabrikaların yeniden açılmasına izin vermeye başladı.

Ancak üretimin istenilen seviyelere dönmesi biraz zaman alacaktır. Detroit’teki SPE Automotive Composites Conference (ACCE) ve Orlando’daki CAMX gibi Eylül etkinlikleri takvimde yer alıyor. Covid-19 sonucu olarak dünya değişti ve sonuçları içinde kompozit sektörü de olmak üzere çok geniş etkiler oluşturacak görünüyor. Kompozit malzemeler için en büyük pazarlardan ikisi olan ticari havacılık ve otomotiv, 2020 üretim sayılarının uzun yıllar görülmeyen seviyelere gerilemesi ile ciddi bir şekilde etkilenecektir.

Havacılık Sektörü

Ekonomi ve istihdam iyileştikçe, montaj tesislerinin ve onları tedarik eden fabrikaların tekrar uğultu yapmaya başlayacağı otomobillere önemli bir talep gelmeyeceğini ön görebiliriz. Havacılık da dahil olmak üzere seyahat ve turizm, ağırlama endüstrisi, özellikle sanal toplantıların iş seyahatini nasıl değiştirebileceğini henüz ön göremiyoruz.

Sosyal mesafeler uçaklarda zorlayıcıdır, bu yüzden herkesin Boeing (Chicago, Ill., ABD) ve Airbus (Toulouse, Fransa) ‘dan yeni uçak siparişi vermesi zor görünüyor. Havayollarının önlemler için fikir geliştirmesi biraz zaman alacaktır.

Denizcilik Sektörü

Denizcilik sektörü de istihdam güçlenene kadar bir miktar daralma görecektir. Rüzgar endüstrisi geçici bir aksaklık yaşayabilirken, hala büyümeye devam ediyor, bu da kompozitler için olumlu görünüyor.

Otomotiv Sektörü

Otomotiv tedarikçileri, zamanında teslimat için montaj tesislerine yakın fabrikalar kurmuş olsa da, havacılık, kısmen yabancı hükümet üretim talepleri tarafından yönlendirilen daha uzun mesafeli tedarik zincirleri geliştirdi.

Enerji Sektörü

Dünya çapındaki hükümetlerin teşviklerinin bir kısmı altyapı yatırımını içeriyorsa bu alanda da kompozitler fayda sağlamalıdır. COVID-19’un bir sonucu olarak insanlığın zihniyetinin değişiklikler de olabilir.

Zihniyet değişikliği, geçmişindeki en düşük değerleri gören petrol fiyatlarına rağmen, fosil yakıtlardan vazgeçip yenilenebilir enerjiye, akü depolama ile elektriğe geçiş de dahil olmak üzere  devam eden temel eğilimleri hızlandırabilir. Bu eğilimler kompozitler için olumludur.

Onlarca yıl önce ortaya atılan ve aslında burada geçerli olan çevre ve sürdürülebilirlik bağlamında kullanılan “küresel düşün, yerel hareket et” terimini duymuşsunuzdur.

Yerel imalatın tüm endüstrilerdeki rekabet gücünü artırmak için hızlandırılacak diğer eğilimler arasında ise imalatta otomasyonun artması ve makine öğreniminin yani yapay zekanın ve Endüstri 4.0’ın daha hızlı devreye alınması yer alıyor.

Tıp camiası örneğini takiben, kompozit endüstrisi olarak, “küresel olarak inovasyon, yerel olarak üretim yapmak” için çabalar artırılmalıdır. Yani, yenilik arka bahçemizde değil her yerde ve çoğu zaman olabilir. Uluslararası bir kompozit bilim insanı ve mühendis topluluğu olarak, kritik üretim rekabet gücü ihtiyaçlarını karşılamak için birlikte çalışılabilir. Bu teknolojileri meslektaşlarıyla küresel olarak, tercihen fiziksel etkileşim yoluyla, aynı zamanda sanal ortamlarda paylaşım yapılabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın