Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Borsa
  4. »
  5. Warren Buffett – Borsa Yatırımcısının Biyografisi

Warren Buffett – Borsa Yatırımcısının Biyografisi

admin admin -
58 0
waren buffet borsa

Warren Buffett borsa piri olarak bilinen ve tüm hayatını hisse senedi alım satımıyla kazanmıştır. Buffet bugün dünyanın en zengin 5 isminden birisidir.

Warren Buffett İlk Kaç Yaşında Borsa Yatırımı Yaptı?

Ticaret hayatına küçük yaşlarda gazoz alım satımıyla başlayan Warren Buffett, ilk borsa’da hisse senedi yatırımını 11 yaşında yapmıştır.

Yaptığı ilk yatırımın kâr durumuna geçmesiyle birlikte elindeki hisse senetlerini çıkardı. Fakat elinden çıkardığı hisse senetleri daha sonra tavan yaptı ve kendi kârının bunun yanında düşük kaldığını gördü. Bu tecrübe ona hayatı boyunca uygulayacağı genel stratejiyi gösterdi; Borsa’da büyük şirkete yatırım yapıyorsan uzun vadeli yatırım yapmalısın!

Henüz genç yaşlarda kendi servetini oluşturmaya başlayan Buffett, üniversite okumak istememesine rağmen aile baskısıyla üniversitesini okudu. Harward’a yüksek lisans başvurusu reddedilince Kolombiya üniversitesinde risk analizi üzerine yüksek lisans derecesini tamamladı.

Borsa yatırımlarını profesyonelliğe taşımak için Wallstreet borsasında çalışmak istediğinde de ailesinin tepkisiyle karşılaştı ve ilerleyemedi.

1956 yılında ilk yatırımı olarak Buffett Associates şirketini kurdu. Ardından 1962 yılında Berkshire Hathaway dahilinde Buffett Partnership kuruluşunu yaptı. Tekstil sektöründeki dünya çapında görülen genel düşüş yüzünden yaptığı bu yatırım kötü bir fikirmiş gibi görünse de kurmuş olduğu Berkshire Hathaway şirketi şu anda bile dünnyanın en büyük holding kuruluşlarından birisidir.

Bugün 84 milyar dolar tutarındaki servetiyle Buffett, dünyanın en zengin 3. ismi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın