Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gıda
  4. »
  5. Türkiye Salatalık Fiyatları – 2023

Türkiye Salatalık Fiyatları – 2023

ow lyn ow lyn -
26 0
Türkiye Salatalık Fiyatları - 2023

Türkiye Salatalık Fiyatları – 2023

Türkiye Salatalık Fiyatları – 2023 , 2023 yılında Türkiye’de salatalık fiyatlarındaki yükseliş trendinin devam etmesi muhtemeldir. Bunun nedeni, besleyici gıdalar arayan sağlık bilincine sahip tüketicilerin bir sonucu olarak salatalık talebinin artmasıdır. Türk hükümeti, üretimi artırmak ve fiyatları sabit tutmak için salatalık ihracat kotasını artırmak ve üreticilere sübvansiyon sağlamak gibi önlemler de aldı. Ek olarak, iklim değişikliği ve diğer çevresel faktörler nedeniyle, salatalık mevcudiyetini etkileyen düzensiz hava modelleri olmuştur. Bu nedenle, arz artsa bile sınırlı mevcudiyet nedeniyle fiyat yüksek kalabilir.

Türkiye’nin yüksek salatalık fiyatlarına katkıda bulunan bir diğer faktör de, bu sebzelerin toplanması ve paketlenmesi ile ilgili artan işçilik maliyetleridir. Türkiye genelinde ücretler arttıkça, çiftçiler bu masrafları müşterilerine yansıtmak zorunda kalıyor ve bu da diğer ülkelerde bulunabilecek olandan daha yüksek salatalık fiyatlarına neden oluyor. Son olarak, kur dalgalanmaları, Türk tüketicilerinin diğer ülkelerden ithal edilen salatalık gibi ürünler için ne kadar ödediğini de etkileyebilir ve bu da ülke genelinde yerel pazar maliyetlerini daha da artırabilir.

Salatalık fiyatı ne?

Türkiye’de salatalık fiyatının önümüzdeki birkaç yıl içinde oldukça sabit kalması bekleniyor. 2021 yılında ortalama bir kilo salatalığın fiyatı kabaca 3-4 Türk Lirası (TL) idi. 2023 yılında salatalık fiyatının bir miktar artarak kilogram başına 9-10 TL civarına ulaşması bekleniyor. 2023 yılında fiyatların kilogram başına 9 ile 10 TL arasında kalacağı öngörülüyor.

Salatalığın maliyeti, kalitesine ve nereden alındığına bağlı olarak değişir. Organik olarak yetiştirilen veya başka ülkelerden ithal edilen salatalıklar, Türkiye’de yurt içinde üretilenlere göre daha pahalı olma eğilimindedir. Ek olarak, Ege ve Akdeniz kıyı şeridi gibi belirli bölgelerden gelen salatalıklar, daha yüksek işçilik maliyetleri ve yerel ürünlere olan yüksek talep nedeniyle ülkenin başka yerlerinde yetiştirilenlere göre daha pahalı olma eğilimindedir. Son olarak, mevsimsellik de fiyatlandırma üzerinde bir etkiye sahiptir – Temmuz veya Ağustos gibi arzın bol olduğu yoğun aylarda maliyet düşme eğilimi gösterirken, azalan üretim seviyeleri nedeniyle arzın kıt hale geldiği kış aylarında tekrar yükselebilir.

Türkiye Salatalık Fiyatları - 2023
Türkiye Salatalık Fiyatları – 2023

Salatalık hangi ilde meşhurdur?

İstanbul, Türkiye salatalık üretimi ile ünlüdür. Bereketli toprakların bolluğu ve ılıman iklimi ile hıyar yetiştiriciliği, yüzyıllardır İstanbul’un kırsal kültürünün bir parçası olmuştur. Bu yıl, tüketiciler arasında artan sağlık bilinci nedeniyle 2023 yılında Türkiye salatalık fiyatlarına olan talebin artması bekleniyor. Son yıllarda, değişen hava koşulları ve mahsul verimi nedeniyle Türk hıyarının fiyatı önemli ölçüde dalgalandı. İstanbul, sürekli olarak yüksek kaliteli salatalık üretimi için en güvenilir kaynaklardan biri olarak öne çıkıyor. Bu nedenle, artan tüketici talebine rağmen 2023 yılında Türkiye hıyar fiyatlarının diğer küresel pazarlarla rekabet gücünü sürdürmesi muhtemeldir. Ayrıca, İstanbul, doğrudan ticaret kanallarına erişimi olan büyük bir kentsel nüfusa sahip olduğundan, üstün kaliteli ürünlerin rekabetçi fiyatlarla kolayca elde edilmesi mümkündür. Bu nedenle, bu yıl taze ürün ihtiyaçlarınız için güvenilir bir kaynak arıyorsanız, İstanbul’un yerel çiftçilerinden almayı düşünün!

A101 Salatalık fiyatı

Türkiye Tarım Bakanlığı’nın yakın tarihli bir raporuna göre, Türkiye’de salatalık maliyetinin 2023’te %6,2 artması bekleniyor. Bunun nedeni, hıyar talebindeki artışın yanı sıra artan işçilik maliyetleri ve üretim maliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Son yıllarda hıyar fiyatlarının sürekli artması üreticilerin talebi karşılamasını zorlaştırıyor. 2018’de 15 TL olan salatalık kilogramı ortalama fiyatı 2020’de 17 TL’ye yükseldi. Fiyatlarda öngörülen artışla, ortalama bir tüketicinin yerel marketten veya bakkaldan salatalık alırken daha yüksek fiyatlarla karşılaşması muhtemeldir. mağaza. Üreticiler, bu eğilimin devam etmeyeceğini ve tüketicilerin çok sevdikleri meyve veya sebze fiyatlarında aşırı artışlarla karşılaşmaması için üretim maliyetlerinin düşük tutulabileceğini umuyor. A101 Salatalık Fiyatı 29 TL dir.

Bir kilo salatalık fiyatı ne kadar?

Türkiye’de bir kilo salatalığın maliyeti yıl boyunca değişir ve büyük ölçüde mevsime ve bölgeye bağlıdır. 2023 yılında fiyatlar önceki yıllara göre nispeten durağan olmuş, ortalama kilo fiyatı 20 Türk Lirası (TRY) civarındadır. Bu, salatalıkların tipik olarak kilo başına yaklaşık 10 EUR’ya mal olduğu Avrupa’daki diğer bölgelerden önemli ölçüde daha ucuzdur. Fiyatlar, talebin en yüksek olduğu yaz aylarında zirveye ulaşır, ancak kış yaklaştıkça tekrar düşebilir. En düşük fiyatlar genellikle kilosu 12 TL gibi düşük bir fiyata salatalık bulmanın mümkün olduğu Türkiye’nin doğu bölgelerinde bulunur! Fiyatlar düşük görünse de yerel vergilere tabi olabilir ve bu da toplam maliyeti %20’ye kadar artırabilir. Sonuç olarak alıcılar, satın alma kararı vermeden önce bölgesel farklılıkları ve mevsimsel dalgalanmaları dikkate almalıdır.

İlgili Yazımız : Türkiye Domates Fiyatları – 2023

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın