Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. Gümrük Müşaviri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Gümrük Müşaviri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

admin admin -
46 0

İthalat/İhracat yapacaksanız bir Gümrük Müşaviriyle çalışmanız gerekiyor. Mali müşaviriniz ne kadar önemliyse, ithalat/ihracat yaparken gümrük müşavirinizin de o kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

Gümrük müşaviri seçerken kaç farklı gümrük kapısında işlem yapabildiğini sormalısınız. Örneğin ilk ihracatınızı Ankara gümrüğünde yaptınız fakat ikinci ihracatınızı İstanbul’dan alacağınız bir malı da birleştirip İstanbul’dan gümrükleyip Avrupa’ya göndermek istiyorsunuz. Eğer çalıştığınız gümrük müşavirinin yetki alanında değilse bu sefer de İstanbul gümrükleme işlemi için başka bir gümrük müşaviri bulmak ve vekalet vermek zorunda kalırsınız.

Gümrük müşavirine işlemleri takip etmesi için noter onaylı bir vekaletname düzenlemeniz gerekir. Genelde 10 yıllık vekaletname verilir fakat siz bunu uzatıp kısaltabilirsiniz. Bu vekaletnamede hangi gümrük kapılarında kimlerin yetkili olduğu isim isim belirtilmiştir.

Gümrük müşavirinin alacağı ücrete karşılık neler yaptığından/yapması gerektiğinden bahsedelim.

İhracat yapıyorsanız

Ürününüz hazırsa ihracat sürecini başlatmadan önce gümrük müşavirinize yapacağınız işlemle ilgili ön bilgi vermelisiniz.
Gümrük Müşaviriniz;
– Size GTIP Kodu/HS Code kodunu soracaktır. İlk kez gönderdiğiniz bir ürün ise ürünün tanımını tam olarak müşavirinize ilettiğinizde kendisi GTIP kodunu tayin edebilir.

GTIP kodu/HS Code nedir? Nasıl bulunur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Doğru GTIP Kodu (HS Code) tayin edilmezse beklenmedik vergiler ödemek zorunda kalınabilir ya da izinsiz ihraç edebilecek bir ürün özel izne tabi bir ürüne dönüşebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın