Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. İhracat Nasıl Yapılır?

İhracat Nasıl Yapılır?

admin admin -
77 1

İhracatın nasıl yapılacağı ile ilgili birçok kitabi bilgiye internet üzerinden kolayca ulaşılabilir. Burada amacımız pratikte bu işi nasıl yapmanız gerektiği olacak. Adım adım ihracat nasıl yapılır sorusuna cevap bulacağız. Yazının devamına geçmeden önce İhracat nedir? başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz.

İhracat yapabilmeniz için temel sorular:
1- Döviz hesabınız var mı?
Uluslararası ticaret genelde USD olarak yapılıyor olsa da EURO hesabına da ihtiyacınız olabilir. Mevcut bankanızla konuşup döviz hesabı açtırabilirsiniz. Eğer birden fazla bankayla çalışıyorsanız öncelikle hesap işletim ücretini ve (ithalat için) yurtdışı para transferi ücretlerini baştan sormayı unutmayın! Bankalar arasında ciddi farklar çıkabilir.

2- Gümrük müşaviriniz var mı?
Şirket kurduğunuzda nasıl bir mali müşavirle çalışmanız gerekiyorsa ithalat/ihracat yaparken de gümrük müşaviriyle çalışmanız gerekiyor. Henüz bir gümrük müşaviriniz yoksa Gümrük Müşaviri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızı okuyabilirsiniz.

3- İhracatçılar Birliğine kaydınız var mı?
Eğer birliklere ulaşmak isterseniz İhracat Birlikleri Bölgeleri ve İsimleri sayfamıza bakabilirsiniz.

4- İhraç edeceğiniz ürün TAREKS kapsamına giriyorsa gerekli belgelere sahip misiniz? TAREKS’le ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu sorulara cevabınız varsa artık ilk ihracatınızı yapmak için adım atmaya hazırsınız.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Bir cevap yazın