LEI kod nedir nasıl alınır

LEI Kodu: İşletmeler için tüzel kişi tanımlayıcıları (LEI kodları), finansal işlemlerde bulunan tüzel kişilere verilen 20 basamaklı benzersiz bir koddur. İngilizce olarak “Legal Entity Identifier” ifadesinin kısaltmasıdır. LEI Sistemi, finansal düzenleyici makamlar tarafından LEI’lerin küresel dağıtımı ve bakımını yapar. Bunun için birleşik bir sistem geliştirmeye yönelik sistematik bir çok uluslu bir sistemdir. LEI kodu nedir ve nasıl alınır sorusunu cevaplamaya çalışalım.

LEI İhtiyacı Neden Doğdu

Mali işlemlerin taraflarını belirlemek için tutarlı, doğru ve geniş bir yöntem yoktu. Bu da ilgili çevrelerde çeşitli endişelere yol açmaktaydı.

Örneğin, bir finans kurumu, bir ticarette karşı muhatabını belirtmek için çeşitli adlar, kısaltmalar veya karakterler kullanır. Bu bilgisayar algoritmaları, benzersiz bir tanımlayıcının eksikliğini çeşitli yasal kuruluşlara referans olur. Bankacılık düzenleyicilerine göre, bu tür kimlikleri tahsis etmek için küresel bir sistem, bir dizi ticari ve kamusal avantaj sağlar. Özellikle ithalat ve ihracat yapan firmalar için bir çok noktada faydası

İşletmeler İçin LEI Kodun Faydaları

Özel : Dahili veri doğrulama ve konsolidasyon basitleştirilmiştir. Bu da finansal kuruluşların “Temiz veri” ve özel BT sistemlerinde tasarruf etmesini sağlar. Sonuç olarak, özel sektöre sağlanan avantajlar söz konusudur. Bu sayede küreselleşen bir sistemden kaynaklanan maliyetlerin düşürülmesi ve üretkenlikteki artışlara odaklanmaktadır.

Kamu : Mali kayıtların kalitesini artıracak ve böylece mikro ve makroekonomik riskin değerlendirilmesini, organize anlaşmanın basitleştirilmesini ve hileli faaliyetlerin keşfedilmesini veya azaltılmasını iyileştirecektir. Dolayısıyla ekonomik güvenlik, kamu yararlarının vurgulanmasıdır.

LEI Sisteminin Çıkış Tarihçesi

2008-2009 mali kriziyle birlikte, finansal otoriteler bunun finansal istikrarın kritik bir bileşeni olduğunu fark etti. Bunun üzerine Global LEI Sisteminin kurulması için önemli bir teşvik sağladı. Finansal İstikrar Kurulu’nun (FSB) ifadesiyle böyle bir sistem toplumsal bir faydadır. Global LEI Sistemini denetlemekle görevli kurumlardan bu konuda dönüşler yapılmaktadır. Bir dönüşe göre sistemin benimsenmesi, dünyanın her yerindeki işletmelere “yaygın faydalar” sunmakta. Kamu yararları bu mektupta açıkça belirtilmiştir.

Ticari Kuruluşlar için Veri Kalitesi İyileştirmeleri

Sistem hatalarına kötü veriler neden olur ve bunları temizlemek son derece pahalı olur. Her verinin düzgün bir şekilde kaydedildiği ve sürekli güncellendiği bir dünya düşünün! Ne yazık ki, şirket veritabanlarının her zaman güncel ve doğru olduğu bir dünyada yaşamıyoruz.

Global Tüzel Kişi Tanımlayıcı verileri, tanımlayıcı verileriyle bağlantılıdır. Tüm LEI girişlerinin aynı şekilde biçimlendirildiğinden emin olmak için LEI tahsis eden kurumlar standart bir çerçeveye bağlı kalır. LEI‘lerin her yıl doğrulanması gerektiğinden, veritabanına her yıl yeni bağlantılar, adresler, telefon numaraları vb. eklenir.

Daha iyi risk yönetimi

Bu sistemler, firmalarda daha iyi risk yönetimi ve mikro ve makro ihtiyati risklerin daha iyi değerlendirilmesi, finansal kurumların organize bir şekilde kolayca çözülebilmesi dahil olmak üzere bir dizi finansal istikrar hedefi için “yapı taşları” olarak hareket ettikleri için özellikle önemlidir. Yıkıcı fiyatlandırmanın sınırlandırılması ve dolandırıcılık faaliyetinin yaygınlığının azaltılmasının yanı sıra finansal verilerin kalitesinde genel bir iyileşme sağlar. Kuruluşların kimliğini doğrulamak ve risk profillerinin havuzlanmasına izin vermek için özel sistemlere gerek yoktur. Bu nedenle şirketlerdeki gereksiz riskleri ortadan kaldırır.

LEI kodu nedir ve nasıl alınır sorusunun cevabını ayrıca kuruluşun kendi sayfasında bulabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için kuruluşun kendi sitesini ziyaret ediniz

By admin

Bir cevap yazın