Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Albay Sanders Başarı Hikayesi

Albay Sanders Başarı Hikayesi

admin admin -
13 0
albay sanders

“70’inden sonra gelen paranın…” şeklindeki repliği rahmetli Kemal Sunal’ın filminden hatırlıyoruz. Ancak yetmişinden sonra milyoner olan Albay Sanders böyle düşünmüyordu. Emekli olduktan sonra arabasında yatıp kalkmaya başlayan bu yalnız adam, tavuk pişirme tarifini satmak için yola çıktı.

Arabasında yatıp kalkan bu adamı reddeden restoran sayısı birkaç yüz taneden fazlaydı. Ama o asla pes etmedi ve gezmeye, tarifini satmaya çalışmaya devam etti. En sonunda biri onun tarifi ile tavuk pişirmeyi kabul etti. Onunla ortak oldu. Hikaye bu noktadan sonra güzelleşmeye başladı. 70 yaşından sonra milyoner olan ve 90 yaşında ölen Albay Sanders milyonlarca girişimciye motivasyon kaynağı olmaya devam etti.

Albay Harland Sanders, Kentucky Fried Chicken şirketinin kurucusudur. Hikayesi cesaret ve sıkı çalışmanın başarı getirdiğinin kanıtıdır. Bu girişimci modern franchising endüstrisinde öncüydü.

Albay Sanders’in Hayatı

Albay Sanders’in Hayatı

Ünlü KFC kurucusu Indiana’da büyüdü. Babası vefat ettikten sonra, annesi ve iki küçük kardeşiyle birlikte kaldı. Başlangıçta bir işi tutmakta zorlanıyordu.

Bir genç olarak, bir demiryolu itfaiyecisi ve bir otobüs şefi olarak çeşitli işler yaptı. 1906’da ABD’ye katıldı. Orduda ilerledi. Bir süre sonra da anlaşması feshedildi. Bu kez yaşlı ve emekli biriydi ama onun bir hayali vardı. Tavuk pişirme konusunda dünyada bir numara olmak. Başarılı olmak için 20 sene boyunca tavuk pişirme tarifini satmaya çalıştı.

İşi başarılı olduğunda, yemek tutkusunu bir üst seviyeye taşımaya karar verdi. Kariyeri boyunca kızarmış tavuk için gizli tuttuğu tarifini geliştirdi. 11 bitki ve baharat kullanarak tavuk kızartma yöntemini mükemmelleştirdi.70 yaşından sonra işini milyonlarca dolarlık bir işletmeye dönüştürebildi. Şöhreti yayıldı. Kızarmış tavuk sattığı 115 ülke vardı.Fast-food dünyasında bir simge haline gelmeden önce, çalkantılı aile hayatıyla tanınıyordu. Ailesi genç bir yetişkinken boşanmıştı.

Albay Sanders Başarı Hikayesi

Albay Sanders Başarı Hikayesi

Dünyaca ünlü bir kızarmış tavuk restoranı zinciri yaratan Albay Sanders şüphesiz ki bu alanda bir efsanedir. Şirketine tek odalı bir kafede başladı ve milyonlarca dolarlık kızarmış tavuk imparatorluğuna dönüştürdü. 1963’te Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da altı yüzden fazla franchise satış yeri vardı.

Şirketini 1964’te sattığında sadece 2 milyon dolar para aldı. Aynı yıl şirketi reklam için yirmi dört milyon dolar harcadı.Satıştan önce Sanders’ın karı günde yaklaşık yüz bin dolardı. Restoranı bölgesel ün kazandı. Satışından sonra Sanders, KFC’nin marka elçisi oldu. Bu, şirketin yeni kızarmış tavuk tarifini tanıtmasına izin verdi.

Başarılarına rağmen Sanders zor bir hayat geçirdi. Sinirliydi ve asker mizacı iliklerine işlemişti. Bir keresinde bir reklam panosuyla uğraştığı için bir adamı vurmuştu. Ancak sahip olduğu disiplini hiç elden bırakmadı ve durmadan çalıştı.New York’ta bir halkla ilişkiler görevlisini işe aldı. Kızarmış tavuk tarifini alacak sahiplerle buluşmak için farklı restoranlara seyahat etmeye başladı.

Sonunda bir ortak buldu. Chicago’daki bir restoran kongresinde Pete Harman ile tanıştı. Bu adamla ortak oldu.Albay Sanders, dünyanın ilk fast food restoranını yaratma arayışında kaç kez başarısız oldu? Cevap yüzlerce kez. Ancak hiç vazgeçmedi ve 20 yıl boyunca, tarifini satacak bir lokanta aradı. Sonunda işi yaver gitti ve yüz milyonlarca dolar kazanmayı başardı. ABD gibi bir yerde; girişimciler için para kazanma adına sayısız fırsatlar var. Azim, kararlılık, tek başına yürüme cesareti olan her girişimci, Sanders gibi başarılı olabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın