Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Genel
  4. »
  5. Devlet Destekli Elektrik Yardımı Nasıl Alınır

Devlet Destekli Elektrik Yardımı Nasıl Alınır

admin admin -
16 0
devlet destekli elektrik yardımı nasıl alınır

Asgari ücretin üçte birinden az gelir elde eden yardıma muhtaç aileler için devlet destekli elektrik yardımı hane nüfusuna göre yapılıyor. Buna göre ailede 4 kişi varsa ayrı 5 kişi varsa ayrı tutarda yardım yapılıyor. Yardım başvurusu için SYD Vakfına başvurmak yeterli oluyor. Her ay bu yardımlar PTT aracılığı ile yapılıyor fakat E-devlet sistemine girilerek indirimli elektrik faturası ödeme yazarsanız karşınıza çıkacak bir sayfa olacak.

E-Devlet Üzerinden Elektrik Borcu Ödemek

Bu sayfada o ayki fatura tutarınızdan yardım düşülmüş olarak ödeme yapabilirsiniz. Elektrik yardımı e-devlet üzerinden ödenebiliyor. Bunun için elektrik faturanızdaki tesisat numaranızı ve hizmet aldığınız elektrik kurumunu yazarak saniyeler içinde banka kartınızdan ya da kredi kartınız varsa bu karttan ödeyebilirsiniz.

Engelliler Elektrik Yardımı Alıyor mu?

Engelliler de gelirleri düşük olduğu için elektrik yardımı kömür yardımı gıda yardımı ve diğer yardımları alıyor. Devlet hane halkı 5 kişi ve üzerinde olanlar için şu anda 216 TL indirim yapıyor. Bu da 150 kW elektrik demektir. Söz gelimi 200 kW aylık tüketim yaptığınızda faturanız ortalama olarak 300 TL gelirse bunun 216 lirası düşülerek 84 lira ödemeniz gerekiyor.

Elektrik Yardımı Kaç Kw

  • Elektrik yardımı 2 kişilik aile için ayda 75 kW
  • 3 kişilik aile için ayda 100 kW
  • 4 kişilik aile için ayda 125 kW
  • 5 Kişi ve üzerindeki aileler için ayda 160 kW

Elektrik indiriminin yapıldığı PTT’den nakit olarak para almak söz konusu değildir. Elektrik borcunun ödenmesi için bu para kullanılabilir.

Elektrik yardımı parası nakit olarak alınır mı? Sorusunun cevabı hayır olacaktır. 6 kişilik elektrik yardımı ne kadar sorusunun cevabı ise aylık 150 kW olacaktır. Bu kilowatt tutarı her ay değişebilmektedir. PTT elektrik desteği nasıl alınır sorusunun cevabı ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma bürolarına dilekçe ile veya bizzat başvuru ile alınabilmektedir. Elektrik yardımı bir sonraki aya devreder mi sorusunun cevabı hayır devretmez olacaktır. Elektrik yardımı almıyorsanız ve hane geliriniz asgari ücretin üçte birinden az ise mutlaka elektrik yardımı almak için başvurun. Asgari ücretin 8.500 TL olduğunu hesaba katarsak 8,500 / 3 = 2,833 TL ve daha az geliri olanlar bu yardımdan faydalanabilir. Bu tutar kişi başı olarak hesaplanmalıdır. 4 kişilik bir aile 4 x 2,833 TL ve altında gelir elde ederse elektrik yardımı alabilir.

Emekli Elektrik Yardımı Alabilir mi?

Emekli maaşı olanlar hane geliri dikkate alınarak hesap yapıldıktan sonra hanede kişi başı gelir asgari ücretin üçte birinden az oluyorsa elektrik yardımı alabilir. Örneğin 4.500 lira emekli aylığı alan bir vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu 4 kişi varsa ( hanede toplam 4 kişi) bu durumda eve başka bir para girmiyorsa elektrik yardımı alabilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın