Ticaret Haritası

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Diğer
 4. »
 5. İcra Dosyaları Siliniyor mu?

İcra Dosyaları Siliniyor mu?

admin admin -
21 0
icra dosyaları siliniyor mu

Milyonlarca icralık vatandaşın merak ettiği en önemli konulardan biri de icralık borçların silinmesi konusudur. Hükümet 2.000 lira ve altında olan elektrik su doğalgaz borçlarının icralık olan kısımlarının silinmesi için harekete geçti. Buna göre elektrik borcu siliniyor. Milyonlarca icra borcu olan vatandaşı rahatlatacak uygulama neleri kapsıyor. Bu içeriğimizde icra dosyaları siliniyor mu icra dosyaları nasıl silinecek konusuna değiniyoruz.

Hangi icra borçları silinecek?

2.000 TL ve altında kalan (ana borç) borçlar, icraya verilmişse bu borçlar icra müdürlüklerine gitmeye dilekçe vermeye gerek kalmadan tasfiye edilecek ve alacaklı taraf bu borçları vergilerden düşürebilecekler. Bunun için 6 ay süreleri bulunuyor. Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre varlık yönetim şirketlerinin de 2.500 TL’ye kadar olan alacaklarının silinmesi gündeme geldi.

En çok merak edilen bir diğer soru da aynı kişinin 2.000 TL altında birden çok dosyası silinecek mi konusudur. Aynı kişinin ana borcu 2.000 lira altında kalan birden çok dosyası silinecek. Bu dosyalar sadece elektrik için değil, doğalgaz su telefon gibi abonelik gerektiren hizmetler için de geçerli olacak. Söz gelimi A kişisinin 5 tane ve 2.000 TL altında elektrik borcu varsa (tahakkuk eden ana borç) bu 5 tane dosya silinecek. Hükümetin milyarlarca liralık borcu silmesi; ekonomik olarak büyük bir ferahlık getirecek.

Bu konuda kafası karışmış vatandaşların çok sorduğu sorulardan biri; benim ana borcum 2.000 liranın altında fakat bu borç 5.000 lira olmuşsa yine de silinecek mi? Bu borç silinirken ana borç dikkate alınacağı için silinecektir. Çünkü alacaklı şirket; faiz avukat masrafı harç gibi dosyayı şişiren alacaklardan feragat edecek. Böylece ana borç olan 2.000 TL üzerinden masraf gösterecek. Arama motorlarında yapılan aramalar şu şekilde:

 • İcra borçları siliniyor
 • İcra borçları siliniyor mu
 • İcra borçları siliniyor mu son dakika
 • İcra borçları siliniyor başvuru
 • İcra borçları siliniyor resmi gazete
 • İcra borçları silindi

Elektrik Borcu silindi mi?

Elektrik borcunuz 2 bin lirayı aşmıyorsa silinecek. Bunun için dilekçe yazmanıza gerek kalmayacak. Sistemde icralık borçların belli olması nedeniyle borçlunun gidip dilekçe vermesine gerek kalmıyor. Alacaklı  şirket; ekim 2022 tarihinden sonraki 6 aya kadar bu alacağından vazgeçecek ve bu alacağı masraf göstererek vergiden düşebilecek. Ayrıca aboneliği feshedilmiş, borçlunun T.C kimlik numarasına ulaşılmayan borçlar da silinecek. Ödenmemiş faturalar yüklü ise ve 2.000 lirayı aşıyorsa borçların taksitle ödenmesi için kolaylıklar getiriliyor. Buna göre 1 Ekim 2021 itibari ile vadesi gelmiş fakat ödenmemiş borçlar yapılandırılacak.

Elektrik Borçları Siliniyor mu Son Dakika

elektrik borçları siliniyor mu

Elektrik borçlarının icralık olan kısımlarının 2 bin lira altında ana borç olarak kayıt edilen borçların silinmesi, Uyap vatandaş portalında dosyaların tamamen kapatılması 6 aylık bir zaman alabilir. Vatandaşların Uyap vatandaş portalına sık sık girerek; icra dosya sorgulama alanında borçlarını sorgulaması mümkün. İcra borçları silindiğinde bu sayfa üzerinden görüntülenebilecek.

İcra borçları silindi bildirimi ayrıca vatandaşa yapılmayacak. Herkes e-devlet üzerinden sisteme bağlanarak icra dosya sorgusu yapabilir. İcra dosyasının safahat bölümünde de o dosya ile ilgili yapılan günlük işlemler görülebilir. Evrak bölümünde ise icra dosyası ile ilgili gönderilen evraklar takip edilebilir. Sonuç olarak icra borçları yönetmelik çerçevesinde 6 ay içinde silinmiş olacak.

Alacaklı firma bu kolaylıktan yararlanmak istemezse ne olacak? Elektrik doğalgaz su borçları için bu mümkün değil ama varlık yönetim şirketleri ve alacaklarını alma imkanı olmayan diğer şirketler için onların talebi/rızası gerekiyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın