Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. Yumurta ihracatı Nasıl Yapılır?

Yumurta ihracatı Nasıl Yapılır?

admin admin -
84 2
yumurta ihracatı nasıl yapılır

Türkiye olarak körfez ülkeleri, Afrika, orta Asya olmak üzere birçok ülkeye yumurta ihracatı yapılmaktadır. Yumurta ihracatı sırasında genelde 40’lık konteynırlar tercih edilmektedir. Birim fiyatı düşük bir ürün olmasından dolayı ihracatta  20 HQ konteyner taşıma maliyetleri yüksek kalmakta ve tercih edilmemektedir. Yazımızda; yumurta ihracatı nasıl yapılır? Güncel yumurta ihracat fiyatlarını bulacaksınız. Bununla birlikte bir konteyner ne kadar yumurta alır bilgisini vereceğiz. Ayrıca gıda ihracatı nasıl yapılır yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Güncel Yumurta İhracat Fiyatları

Yumurta fiyatları haftalık olarak yumurta borsasında belirlenen fiyatlardan satılmaktadır. Bölgesel küçük değişiklikler gösterse de özelikle  güneydoğu ege Bölgesi ihracatın en çok yapıldığı bölgelerdir. Bu bölgelerin ihracatta tercih edilmesinin bir nedeni de elbette körfezlere yakın olmalıdır.

Bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla yaklaşık fiyatları paylaşacak olursak 22-23 kilogram civarındaki medium yumurta fiyatları 16 dolar rakamlarında seyretmektedir. Small ve large yumurta fiyatları bu ortalama fiyata göre aşağı ve yukarı olarak belirlenmektedir. Göndereceğiniz ülkenin kalite şartlarına bağlı olarak A class, B class yumurta da seçmeniz gerekecek. Bu da maliyetinizi etkileyecek bir başka detay olarak karşınıza çıkar.

Yumurta İhracatı ve İthalatı Yapılan Ülkeler

Tüm üretici ve tacirler gibi siz de ihracat pazarlarını merak edebilirsiniz. Bu konularda uluslararası istihbarat kanallarından bilgi alan kaynaklar var. Bu konuda uzman desteği alabileceğiniz bir adres FBES.NET olmakta. FBES.NET uluslararası düzeyde her ülkede edindiği istihbarat bilgilerini raporlar. Yöneticiler için kendi dillerinde anlaşılabilir hale getirir. Güncel analiz raporunu alıp yumurta ihracat pazarlarını görebilirsiniz.

Bölgelere göre ayrılmış olan yumurta üreticileri birlikler üzerinden yumurta üreticileri:

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR): https://www.yum-bir.org/

Bir konteyner ne kadar yumurta alır?

Şimdi bu sorunun cevabını 40 HQ konteyner’a yükleme yapacağınızı düşünerek şu şekilde açıklayalım;

Small ve medium yumurtalar yaklaşık 1216 kutu (box) Large yumurtalar ise 882 kutu sığmaktadır.

Bir box (kutu) ebatları 62 x 31 x 33.5 cm

Bir box (kutu) ağırlığı ortalama 22-23 kilo gram civarında

Ürün gramajı 53 ile 63 gram arası

Bir kutu box içinde 2 adet 12 x 30 = 360 yumurta şeklindedir.

Not : Üreticilere göre yükleme rakamlarında küçük de olsa değişiklikler olur. Bu yüzden satın almayı düşündüğünüz firmadan kutu boyutlarını, kutu ağırlıklarını ve yükleme miktarlarını tekrar teyit etmenizi öneririz.

Yumurta ihracatı Nasıl Yapılır?

Yumurta ihracatı ile ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Sadece ihracatı nasıl yapmamız gerektiğini biliyorsanız satın aldığınız ürünü herhangi bir sorunla karşılaşmadan kolaylıkla ihraç edebilirsiniz. Eğer ihracat konusunda yeni misiniz? Konu ile ilgili ihracat kategorisindeki yazılarımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca ihracat nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Takıldığınız tüm soruları aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Gerektiğinde info@ticaretharitasi.com adresi üzerinden eposta yoluyla da bize ulaşabilirsiniz.

Bol ihracatlı günler dileriz.

İlgili Yazılar

2 Yorum

  1. Selim K. - -

    Yumurta ihracatında en çok hangi ülkeleri hedef almalıyız? Talep miktarlarını gösteren bir rapor alabilir miyiz?

Bir cevap yazın