Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İthalat
  4. »
  5. Yurt dışı Fiziki Olmayan Hizmet Faturası Muhasebe Kaydı

Yurt dışı Fiziki Olmayan Hizmet Faturası Muhasebe Kaydı

admin admin -
51 0
Yurtdışı hizmet faturası muhasebe kaydı

İnternet üzerinden alışverişlerin oldukça yaygın olduğu ve yurt içi yurt dışı fark etmeden kredi kartıyla alış veriş yapabildiğimiz bir dönemdeyiz. Fiziki bir mal aldığımızda vergilendirme işlemleri gümrükler tarafından zaten yapılmaktadır. Peki, yurt dışı dijital lisans, reklam hizmeti, yazılım hizmeti, tasarım hizmeti, data hizmeti, komisyon faturası, otel faturası gibi fiziki olmayan bir yurt dışı hizmet faturası muhasebe kaydı nasıl yapılır.

Yurt dışından fiziki bir ürün aldığımızda bu sorunun cevabı kolay oluyor. Bilindiği gibi ürün gümrüğe geldiğinde fatura değeri üzerinden ya da yaklaşık bedel belirlenerek vergilendiriliyor. Varsa gümrük vergisi ve üzerine KDV eklenerek alıcıya, yani size yansıtılıyor. Bu ödeme dekontları da muhasebe tarafından sisteme işleniyor.

Ancak gümrükten geçmeyen fiziki bir mal yoksa, yurt dışından hizmet alımı yapıldıysa KDV ödemesinin gümrükte yapılması da mümkün olmuyor. İşte bu noktada sorumluluk alıcıya yani size düşüyor. Yurt dışından aldığınız dijital lisans, reklam hizmeti, yazılım hizmeti, tasarım hizmeti, data hizmeti, komisyon faturası, otel faturası gibi ürünle ilgili yurt dışı hizmet faturası muhasebe kaydı için devlete beyanı sizin vermeniz gerekiyor. Bu beyan üzerinden vergilendirme hesabı yapılıyor ve tarafınıza tahakkuk ettiriliyor. Siz de tahakkuk eden vergiyle birlikte yaptığınız satın almayı giderleştiriyorsunuz.

En büyük sorunlardan birisi de, stoklarda görünmeyen bir malı faturaları satışını yapmaktır. Bu yüzden farklı başlıklar altında ürünü satmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat bu durumda da müşteriniz bu ürünü tekrar satacaksa ve farklı başlık kullanamayacaksa ürünü almak istemeyecektir. Ancak ürünü yukarıda bahsettiğimiz gibi beyan ederek stoklarınıza alabilir, bu sayede stoklarınıza aldığınız ürününüzü de yine stoklarınızdan satabilirsiniz.

Fiziki Olmayan Yurt dışı Ürün Beyanında Stopaj Çıkar mı?

Ticari gelir olarak görünen bu tür yurt dışı fiziki olmayan ürün satın almalarında stopaj çıkması genelde beklenmez. Ancak yurt dışına gönderilen paraların takibi konusunda sürekli yeni kuralların getirilmesi ve denetimlerin sıklaşması söz konusu. Sizin bu yazıyı okuduğunuzda yeni kural ve şartların gelmiş olması ihtimaline karşı mutlaka güncel bilgi için mali müşavirinizle değerlendirme yapmanızı öneririz.

Faturanın Yabancı Dilde (İngilizce vb) Olması Sorun Olur mu?

Yurt dışı satın almalarda faturanın yabancı dilde (İngilizce, Arapça, Almanca vb) olması çok uç durumlar haricinde sorun olmaz. Rakamlar okunabiliyorsa hesaplamalar onun üzerinden yapılacaktır. Sizin beyanınız bu konuda esastır. Gerekirse ek bir yazıyla imzalı bir şekilde beyanınızı yazılı hale getirmeniz istenebilir. Çok nadiren de olsa yeminli tercümandan çevirisi istendiği de olabilir.

Bunun dışında ithalat konusunda sorularınızı ilgili kategorideki yazılarımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın