meksika

Meksika gıda ürünleri ve alkolsüz içecek etiketleri standartlarında yaptığı değişikliğe ilişkin federal resmi gazetesinde yayın yapmıştır.

T. C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden bildirilen yazıda, Meksika Ticaret Müşavirliğinden alınan bir yazıya atıf yapılmıştır. Meksika Federal Resmi Gazetesi’nde 27/03/2020 tarihinde yayımlanan kararname ile, “NOM-051-SCFI/SSA1-2010” olarak adlandırılan gıda ürünleri ve alkolsüz içecek için zorunlu etiket standardında değişiklik yapılmıştır.

Firmalara 01/10/2020-30/09/2023 (3 yıl), 01/10/2023-30/09/2025 (2 yıl) ve 01/10/2025 sonrası olmak üzere üç aşamalı bir geçiş süreci tanınacağı belirtilmektedir. Söz konusu düzenleme çerçevesinde; yüksek oranda kalori, şeker, doymuş yağ, trans yağ ve/veya sodyum içeren ve Meksika pazarında satışa sunulan yerli ve yabancı gıda ürünlerinin ve alkolsüz içeceklerin ambalajlarında buna ilişkin uyarılar bulunmalıdır. Ayrıca kafein ve/veya tatlandırıcı içeren ürünlerin ambalajlarında anılan ürünlerin çocuklara önerilmediğine ilişkin uyarı yazılarının yer almasının öngörüldüğü ifade edilmiştir.

Aynı yazıda devamla, mezkur kararnamede belirtilen baharatlar, fermente sirke, doğal maden suyu, bitkisel çay, kahve özütü gibi ürünler haricindeki önceden paketlenmiş ürünlerin etiketlerinde ürünün enerji değeri yer almalıdır. Bunun yanı sıra protein, karbonhidrat, lif, sodyum, yağ içeriği
ve diğer besin bilgilerinin yer almasının zorunlu hale getirildiği; önceden paketlenmiş ürünlerin üzerinde çizgi film karakteri, animasyon, oyun gibi etkileşimli öğeler ile hayvan,sporcu ve ünlü kişi resimlerine yer verilemeyeceği bilgisi paylaşılmaktadır.

Ayrıca, ilgili düzenlemelere ilişkin olarak daha detaylı bilgiye aşağıdaki link’ten ulaşabilirsiniz. İnternet adresinden erişilebilen kararname metninde bulunmakla birlikte; kararnamenin İspanyolca aslından anılan Müşavirlik tarafından İngilizce diline yapılan gayri resmi tercümesi ekte iletilmektedir

https://www.dof.gob.mx/2020/SEECO/NOM_051.pdf

İhracat nasıl yapılır konulu yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

By admin

2 thoughts on “Meksika Gıda Ürünleri ve içecek Etiketleri Düzenlemesi”

Bir cevap yazın