Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Afrika
  4. »
  5. 2022 ITC’nin Afrika Değerler Zinciri Toplantısı

2022 ITC’nin Afrika Değerler Zinciri Toplantısı

admin admin -
44 0
itc afrika değer zincirleri
Mevcut ticaret anlaşmalarının daha iyi uygulanması, yüksek nakliye ve lojistik maliyetlerin üstesinden gelinmesi ve kıtadaki potansiyel alıcılar ve satıcılar hakkında bilgi eksikliği, Afrika’da daha derin bölgesel entegrasyonun temel ihtiyaçlarından bazılarıdır.

Bu konular, ITC tarafından 14-18 Şubat tarihlerinde düzenlenen 7. AB-Afrika İş Forumu’nda (EABF22) düzenlenen AfCFTA kapsamında Bölgesel Değer Zinciri Entegrasyonu için Fırsatların Kilidini Açma üst düzey panelinde tartışıldı.

Bu etkinlik sırasında tartışılan öngörüler, ITC’nin kıta ölçeğinde değer zincirlerinin fizibilitesini belirlemeye ve değerlendirmeye yönelik yenilikçi yaklaşımına ve özel şirketlerin bunlarla nasıl bağlantı kurabileceğini anlamaya dayanıyordu. Avrupa Komisyonu Uluslararası Ortaklıklar Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen ITC, Afrika’da sürdürülebilir değer zinciri gelişimi için yüksek potansiyele sahip sektörleri belirledi. İşletmelerin bu potansiyeli tam olarak gerçekleştirmesini engelleyen darboğazları belirlemek için bir Değer Zinciri Teşhisi uyguladı.

ITC’nin çalışmaları, forumun ana oturumlarının temalarını şekillendirerek EABF22’ye alt yapı oluşturdu. İş örgütlerinin ortak fikirlerini ifade eden öngörülerle, AB-Afrika Devlet Başkanları Zirvesi’nde imzalanan Ortak Deklarasyona katkıda bulundular.

Etkinliğin açılış konuşmasında, ITC İcra Direktörü Pamela Coke-Hamilton, Afrika’daki ilgili değer zincirlerini tanımlamanın önemini vurguladı. “Kıtasal değer zinciri teşhis çalışması, bölgesel bir başarı değildir. Aynı zamanda Afrika, AB ve dünya arasındaki ekonomik ilişkileri yenileyen, daha iyi bir ticaret platformu haline getirme yolundaki ilk adımdır”.

Bu çalışma, Afrika’daki bölgesel ve kıtasal değer zincirlerinin gerçek potansiyelini gösteriyor. Avrupa Komisyonu Uluslararası Ortaklıklar Genel Direktörü Koen Doens, “Doğru yönde atılmış çok önemli bir adım” değerlendirmesinde bulundu.

Afrika Birliği Komisyonu Ticaret ve Sanayi Komiseri Albert Muchanga: “Afrika’da, küresel ticaretin payını artırmak için Afrika içi ticarette bir artış görmeliyiz. Bu noktada katma değerli ürünler kritik bir rol oynayacak” dedi.

Bir cevap yazın