fuar

Fuarların işletmeye faydası olduğu artık su götürmez bir gerçek… Her ne kadar internet ortamında okyanus ötesi işletmelerle çok kolay kontak kurabilsek de, yüz yüze tanışmanın çok farklı getirileri var. Bu yazımızda, fuara neden katılmalıyım sorusunu soran ve fuara katılan işletmelerin hangi kazanımları elde ettiklerine kısaca değineceğiz.

Bir işletme yönetiyorsanız, bir serginin önemini anlayabilirsiniz. Ticaret fuarları, herhangi bir işletme için ürünlerini ve hizmetlerini öne çıkarmak için en iyi fırsat olabilir.

Dijital dünyada, bir iş kurmak ve ürün veya hizmetlerini pazarlamak çevrimiçi olarak yapılır. İşletme sahipleri koltuklarının rahatlığında oturur ve e-posta gönderir veya müşterileriyle bağlantı kurar. Bu senaryoyu göz önünde bulundurarak, fuarların gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Kanmayın!

Sergiler ve ticari fuarlar, daha iyi iş kararları almak için popüler bir yaklaşım olarak yerini koruyor. Çünkü fuarlarda yüz yüze tanışma ve kolaylıkla büyük müşteriler portföyü oluşturma şansınız oluyor.

Her şeyin dijitalleştirilmiş olması şaşırtıcı değil, sergiler herhangi bir işletmenin başarılı olması için oyunun kurallarını değiştirebilir. Asla kaçırmayacağınız harika bir fırsat.

Fuar Öncesi Yapılması Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Fuarı planlarken mutlaka tabela, kartvizit, organizatör, promosyon ürünleri, Portatif Fuar Standları ve daha fazlasını hazırlamış olun. İşletmeler, fuar öncesinde planlama yapmalı ve hazırlık olmalıdır. Fuar başladığında orada hazırlık yapmak için standınızdan ayrılmanız pek mümkün olmayabilir.

Bir fuarın işletme için doğru bir fırsat olup olmadığından emin değil misiniz? Aşağıda, fuarların işletmenize getirdiği özenle seçilmiş faydalar yer almaktadır. Daha fazla uzatmadan konuya geçelim.

Müşterilerle yüz yüze bağlantı kurun

Network olarak da kullandığımız ağ oluşturma, tamamen insanlarla etkileşim kurmak ve ilişkilerini geliştirmekle ilgilidir. İşinizi büyütmek istiyorsanız, potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanız gerekir. Bu, fuarlara katıldığınızda çok daha kolay ve hızlı olabilir. Müşterinize karşı kalabalığın arasından sıyrılmak istiyorsanız, zamanı geçmiş ve soğuk ifadeli bir e-posta göndermek veya yeni müşterinizi aramak her zaman işe yaramaz. Yüz yüze görüşmek size yardımcı olabilir. Fuarda, ilgili müşteri ve müşterilerle tanışabilir ve bağlantı kurabilirsiniz. Ürün veya hizmetlerinizi fuar süresince satma/satın alma şansınız daha fazla olacaktır.

Müşterilerinizle kişisel olarak tanışmak, güven kazanmanın mükemmel bir yoludur. Yüz yüze görüşmeler ile yanlış anlaşılmaların da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca müşteriler, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi satın almaya daha fazla ilgi ve güven göstereceklerdir.

Marka bilinirliği oluşturun

Sergilere veya ticari fuarlara katıldığınızda, potansiyel müşterilerinizle iletişim kurma şansınız yüksektir. Ayrıca, işletmenizin markasını sergilemesi için mükemmel bir fırsattır. Nihayetinde fuar sırasında müşterilerin dikkatini markanıza kolayca çekebilirsiniz. Farkındalık oluşturmanın birkaç yaygın yolu var.

  • Müşterilerinizle etkileşim kurarken videolu anlatım konseptlerini kullanın.
  • Daha iyi bir görsel görünüm için infografikleri tanıtabilirsiniz.
  • Müşterilerinize promosyonlar dağıtın. Marka mesajınızı buna eklemeyi unutmayın.

Hedef kitle geri bildirimi alın

Geri bildirim, herhangi bir işte önemli bir rol oynar. Hedef kitlenizin markanıza yönelik deneyimlerini, sorunlarını, duygularını ve bakış açılarını görürsünüz. Sergiler veya ticari fuarlar, işletmelerin hedef kitlelerinden geri bildirim almaları için ideal bir ortam olabilir. Hedef kitlenizin neyi sevip neyi sevmediğini öğrenin. Basitçe, marka ürünleriniz veya hizmetleriniz hakkında gerçek zamanlı geri bildirim alabilirsiniz.

Hedef müşteriler, geri bildirimleri dikkate alındığında ve bununla ilgili aksiyon uygulandığında harika bir deneyim yaşayacaktır. Sonuç olarak, geri bildirim müşteri memnuniyetini artırmaya yardımcı olacaktır.

Endüstri bilgisini artırın

Evet! Doğru duydunuz. Hangi sektörde olursanız olun, fuarlarda yeterince bilgi edinebilirsiniz. İşletmelerin sektördeki en son trendlerden haberdar olmaları için etkili bir yoldur.

En son trendlerden nasıl haberdar olabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Cevap basit. Fuarda ilgili sektör uzmanlarıyla tanışıyorsunuz. Bu nedenle, sektörünüzün nasıl dönüştüğünü öğrenmeniz için harika bir fırsat oluyor. Ayrıca, işletmelerin sektördeki yeni ürünler veya gelecek ürünler hakkında bilgi edinmelerine de yardımcı olur.

Yüz yüze pazarlama

İster küçük ister büyük bir işletme yönetiyor olun, yüz yüze pazarlama önemlidir. Çünkü müşterilerinizle veya müşterilerinizle tanışmak, onlarla çevrimiçi bağlantı kurmak harika bir deneyim olabilir.

Müşterinizle veya müşterinizle basit bir el sıkışma, ilişkileri iyileştirebilir. Hiçbir iletişim aracının yüz yüze pazarlamayı yenecek gücü yoktur.

Bir düşünelim, müşterilerinize bir promosyon e-postası gönderdiniz. Ancak hiçbir müşterinin e-postanızı açmaya zamanı yoktur. Minimum bir dönüşüm oranı elde edersiniz. Sergi, hedef müşterilerinizle etkileşim kurmanın en iyi yolunu sağlar. Yüz yüze bir sunumla, anlaşmayı kolayca imzalayabilirsiniz. Yüz yüze etkileşim, genellikle diğer iletişim araçlarından daha iyi sonuçlara sahip olacaktır.

Müşterilerle ilişkilerinizi güçlendirin

Bir şirketin uzun vadeli başarısı genellikle müşterilerine bağlıdır. Mevcut müşterilerinizle güçlü ilişkiler kurduğunuzda iyi karlar elde edebilirsiniz. İlişkilerinizi güçlendirmenin en iyi yolu kişiselleştirilmiş hizmetler sunmaktır. Bu, müşterinizin yaşam boyu değerini iyileştirebilir.

Sergiler, mevcut ve yeni müşterilerle tanışmak için mükemmel bir yoldur. Daha önce de belirtildiği gibi, müşterilerinizle yüz yüze iletişim ilişkilerinizi güçlendirebilir. Onlarla sık sık görüştüğünüzde uzun vadeli planlar yapma veya toplu sipariş alma şansınız oluyor. Kulağa harika geliyor değil mi? Evet! Birkaç kişi arama veya e-posta yoluyla birkaç şeye ilgi göstermez. Ancak, büyük siparişler almak istiyorsanız, müşterinizle doğrudan görüşmek sizin için en iyi seçenektir. Toplu sipariş aldığınızda, sergilere zaman ve para yatırmaya değer.

Anlaşmaları daha hızlı imzalayın

Anlaşmanızı imzalamak, herhangi bir ticari satış döngüsünün zor kısmıdır. Ticari fuarlar sırasında marka ürünlerinizi veya hizmetlerinizi müşterilerinize satmak, anlaşmayı daha hızlı tamamlamanın yaygın yollarından biridir. Bir ticaret fuarı sırasında, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgilenen insanlarla çevrili olursunuz. Kaliteli bir ürünü en uygun fiyata sunduğunuz zaman kolayca anlaşmayı imzalayabilirsiniz.

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi telefonla satmaya çalıştığınızda, insanlar sipariş vermekle pek ilgilenmezler. Aramayı sonlandırabilir veya e-postanıza yanıt vermeyebilirler. Böylece fuarlarda veya ticari fuarlarda fırsatları çok daha hızlı değerlendirebilirsiniz.

Yeni ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtın

Yeni bir ürün veya hizmet başlatmak, herhangi bir şirket için heyecan verici bir andır. Bir sergi veya ticaret fuarı sırasında yeni bir ürün veya hizmet tanıtmak, herhangi bir işletme için en iyi yoldur. En son ürün veya hizmetiniz hakkında duyurular yapın. Eksiksiz bilgi verin – özellikler, fiyat vb. Yüksek standartlı bir ürün veya hizmet sunmak kesinlikle müşterileri çekecektir. Müşterileriniz ürünü beğendiğinde sizinle etkileşime geçmeye başlarlar. Son olarak, müşteriler ürününüzü satın alacak. Ticari fuarlar sırasında ürün gösterimi, ürün veya hizmetinizin müşterileri mutlu edip etmediğini sağlamak için başka bir yaklaşımdır.

Uygun maliyetli

Şirketler, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için dijital pazarlamaya milyarlarca dolar harcıyor. Pazarlama yaklaşımı bir reklam, bağlı kuruluş pazarlaması, etkileyici pazarlama vb. olabilir. Herhangi bir reklama çok para harcamanıza gerek yok. Bir sergi veya ticaret fuarı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için ucuz bir yaklaşımdır.

Ticaret fuarı sırasında, ticari ürünlerinizi veya hizmetlerinizi sergileyebilirsiniz. En iyi şey, marka ürün veya hizmetlerinizi doğrudan hedef kitleye tanıtmaktır. Markanızı tanıtırken hiçbir aracı müşterinizle aranızda değildir. Bu, bütçenizden iyi bir miktar tasarruf ettiğiniz anlamına gelir. Ayrıca pahalı pazarlama kanallarında markanızı tanıtmak için zaman kaybetmenize gerek yok.

Sonuç

Fuarlar işletmelere inanılmaz faydalar sağlıyor. Bir ticaret fuarı başlatmadıysanız, markanızı büyütmek için mükemmel bir fırsatı kaçırıyorsunuz. Basitçe söylemek gerekirse, sergiler veya ticaret fuarları, onları doğru şekilde uyguladığınızda dolaşabilir. Fuarların birçok faydası olduğu için kısa sürede işinizi bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Marka ürün veya hizmetlerinizi hedef kitleye sergilemeyi planlıyor musunuz? Evet! Yukarıda bahsedilen faydaların kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmanıza, marka bilinirliğini artırmanıza vb. yardımcı olmasını umuyoruz.

Yurtiçi ve Yurtdışı fuarlar konusunda sorularınız varsa bize sorabilirsiniz. Ayrıca Ticaret Bakanlığı Fuarlar bölümünü inceleyebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın