borsa

İşletmenizin web sayfasında kullandığınız teknik araçlar, uygulamalar ve gadget’lar sizin için her şey olmayabilir. Ancak işletmenizi internet ortamında ön plana çıkarmada kesinlikle yardımcı olurlar. İşletmenizin üretimini yaptığı hizmet ya da ürünler zaten olması gerektiği gibi mi? Bu durumda sizi hedefinize ulaştırmak ve rekabette bir adım önde olmanızı sağlamak için bazı yararlı yöntemler var.

Doğru araçlara sahip olmak zamandan tasarruf etmeye yarar. Ayrıca maliyetleri düşürmeye ve verimliliği, ölçeklenebilirliği ve üretkenliği artırmaya yardımcı olur. Biliyorsunuz, teknoloji hızlı ilerliyor. Bu nedenle en son gelişmelere ayak uydurmanız önemli. Aksi takdirde rakiplerinizden geride kalırsınız. Bunu akılda tutarak, işinizin ilerlemesine yardımcı olacak piyasadaki en iyi araçların özetini burada verdik.

Sohbet robotları

Son on yılda artan sohbet robotlarının varlığını fark etmemek mümkün değil! Bu hızlı artışın elbette iyi sebepleri var. Chatbotlar, müşterilere günün her saatinde anında yanıt verebilirler ve üstelik kişiselleştirilirler. Yapay Zeka (AI) ve makine öğrenimi teknolojisi sayesinde giderek daha yetenekli hale geliyor. Bu sayede robot müşteri temsilcileri, maliyetleri düşürürken müşteri katılımını, ölçeklenebilirliği ve olası satış yaratmayı iyileştiriyor.

Araştırmalara göre , dünyadaki internet kullanıcılarının %40’ı aracılar yerine sohbet robotlarıyla etkileşim kurmayı tercih ediyor. (ilki bir yazılım programı ve ikincisi çeşitli çevrimiçi sorunlara yardımcı olmak için çalışan bir insan). Bunun nedeni, sohbet robotlarının basit sorguları hızlı bir şekilde ele alabilmesi ve yeteneklerini geliştirmesidir. Daha fazla insan sohbet robotlarını tercih ettikçe, robotlar pazarlama için önemli bir araç haline geliyorlar. Chatbot pazarının yıllık %29,7 oranında büyümesi sürpriz değil.

Sosyal medya otomasyonu

Dünya çapında insanlar sosyal medyada günde ortalama 147 dakika harcıyor. Bu da dikkatlerinin iki buçuk saati anlamına geliyor. Bu, herhangi bir pazarlama stratejisinde önemli bir husustur. Ancak markanızı tanıtmak amacıyla çeşitli sosyal medya platformlarını kullanmak zaman alan bir iştir. Bu nedenle gönderi, zamanlama ve analiz gibi farklı görevleri otomatikleştirebilen bir araç kullanmak iyi bir fikirdir.

E-posta otomasyonu

Müşteri adayları oluşturmak, zamandan tasarruf etmek, müşterileri elde tutmak ve pazarlama kampanyalarını izlemek (diğer şeylerin yanı sıra) için yararlı bir teknik olarak e-posta otomasyonu, işletmenin büyümesine güvenilir bir katkıda bulunur.

Bu araçla, belirli müşterilerle tam olarak doğru zamanda bağlantı kurabilirsiniz; bu, manuel olarak yönetilmesi kolay bir iş değildir. Müşterilerinizin her biri için kişiselleştirilmiş, onların ilgi alanlarına doğrudan yanıt veren anlamlı bir bağlantı kurmanız gerekir. Genellikle çeşitli e-posta türleri için şablonlar oluşturur ve müşterileriniz için değerli içeriğe sahip düzenli haber bültenleri gönderebilirsiniz.

En iyisi, bireysel kullanıcıların faaliyet ve davranışlarına dayalı olarak e-postalar oluşturup gönderebilmelisiniz. E-posta istatistiklerini yorumlayabilmeli ve etkililiği analiz edebilmelisiniz. Ayrıca müşterilerinizi anlayabilmeli ve CRM veya e-ticaret gibi diğer platformlarla bütünleştirebilmelisiniz.

By admin

Bir cevap yazın