Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. TAREKS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

TAREKS Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

admin admin -
22 0

Dış Ticarette Risk Esaslı Kontrol Sisteminin kısaltması olan TAREKS nedir, TAREKS’e nasıl kayıt olunur ve TAREKS yönetmeliği neyi içerir konusuna bu yazımızda değineceğiz.

TAREKS, ithalatı veya ihracatı yapılan ve riskli olarak görülen öncelikli ürünlerin elektronik (web) ortamında denetimlerinin sağlandığı bir sistemdir. Gümrüklerden geçen “her” ürününün denetlenmesi yerine yüksek riskli olduğu ön görülen ürünler üzerinde denetimler yoğunlaştırılmıştır.

Bu sistemin yürütülmesinden eski adıyla Ekonomi Bakanlığı yeni adıyla Ticaret Bakanlığı sorumludur.

Sizin ithalatçı ya da ihracatçı olarak sahip olmanız gerekenler:
1- Elektronik imza (e-imza) sahibi olmalısınız
2- Bakanlık sitesine E-imza ile giriş yapıp firma tanıtımınızı yapmış olmalısınız. (ilgili siteye buradan ulaşabilirsiniz)
3- Firmayı temsile yetkili kişiyi TAREKS için vekil kılan NOTER onaylı belge çıkarmalısınız. (Örnek TAREKS noter belgesine buradan ulaşabilirsiniz)
4- Vergi numarasına bağlı tanımlama yaptıktan sonra şubelerinizi bu tanım altında ayrıca tanıtabilirsiniz. (Yani her şube için baştan firma tanıtımı yapılmaz)
5- Kullanıcı yetkilendirmesi yapmalısınız. Yetkilendirme yapılacak olan gerçek kişinin de e-imzasının olması gerekir. Gerçek kişinin yetkilendirmesi için aldığınız Noter’den belgesini yine bu sistem üzerinden yüklemelisiniz. Bununla birlikte, Şirket imza sirküleri ticaret sicil gazetesi, TAREKS taahhütnamesi, Mükellefiyet yazısı belgelerini göndermeniz gerekecektir.

Bundan sonraki işlemler belgelerinin kontrolleri, aslına uygun olup olmadığının denetlenmesi, eksik evrak varsa onların istenmesi ve olumlu olumsuz sonuçlandırmak üzere bakanlığın ilgili birimleri tarafından takip edilecektir.

TAREKS’le ilgili mevzuata buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın