Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. İthalat ve İhracatta KDV nasıl hesaplanır?

İthalat ve İhracatta KDV nasıl hesaplanır?

admin admin -
20 0

İthalat ve ihracatta alıcı-satıcı arasında KDV söz konusu değildir. Yazının devamında KDV konusunun geçtiği birkaç noktayı açıklanacaktır.

İthalatta KDV nasıl hesaplanır?

Yurt dışından aldığınız bir mal gümrüğe geldiğinde ürününüzün GTIP/HS Koduna göre gümrük vergisine bakılır. Ürün fiyatı üzerine gümrük vergisi eklendikten sonra KDV’si hesaplanır.
Not : Tabi burada dikkatini çekeceği üzere KDV’nin gümrük vergisinden sonra hesaplanıyor olması verginin vergisi olarak adlandırılabilir. Örneğin 100.000$’a satın aldığınız bir ürünün gümrük vergisi %50 ise 150.000$ + KDV ödemeniz gerekecektir.
Gümrük vergisi hesabının GTIP kodu üzerinden yapıldığını ve bu yüzden doğru GTIP koduyla ithalat yaptığınızdan mutlaka emin olur

İhracatta KDV nasıl uygulanır?

İhracat sırasında proforma fatura ya da gerçek faturada KDV unsuru yer almaz. KDV yerelde döngüsü olan bir vergi olması dolayısıyla yurt dışında sizden ürün alan müşterinin bu KDV’yi devletten iade alması mümkün olmaz.

Siz üretici değilseniz ve yurt içinde KDV ödeyerek aldığınız bir ürünü ihraç ediyorsanız, ihracatı tamamladıktan sonra bu ürünün KDV iadesini devletten isteyebilirsiniz.
Not : Bu durumlarda aracılık yapan firmalar üreticiden “ihraç kayıtlı fatura” isterler.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın