Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Borsa
  4. »
  5. Borsa Hisse Senedi Kazandırır mı?

Borsa Hisse Senedi Kazandırır mı?

admin admin -
42 0
borsa

Borsa hisse senedi alım satımı yapsa da yapmasa da bir çok kişinin gündemine mutlaka girmiştir. Peki borsa işlemlerinde hisse senedi gerçekten kazandırır mı? Borsa uzun vadede mi kazandırır yoksa kısa vadeli mi alım satım yapılmalıdır? Gelin bu sorulara cevap arayalım.

Eğer borsa işlemlerini takip ediyorsak, en başta belki de kullandığımız ifadeleri düzelterek başlamamız gerekir. Sıkça kullanılan “borsa oynamak” ifadesi yerine, “borsa’da yatırım yapmak” ifadesini kullanmaya özen göstermeliyiz.

borsa oyunu
Borsa bir oyun değildir!

Borsa hassas detayları olan, uzmanlık isteyen ve riskli bir yatırımdır. Yani borsa bir oyun değil, aksine çoğu piyasa işine göre çok daha ciddi bir iştir.

Borsa Uzun Vadede mi Kazandırır Kısa Vadede mi Kazandırır?

Aslında bu iki sorunun cevabı da hem evet hem hayır olabilir. Soruları kendi içinde değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Örneğin ilk olarak Türk havayolları hisselerini inceleyelim. 2008 yılında 1 TL civarında çok rahat pozisyon yakalayabilirdiniz. 10 yıl boyunca elinizde tuttuğunuz taktirde de 20 TL civarında satış yapabilirdiniz.

THYAO 2008-2020 Grafiği
THYAO 2008-2020 Grafiği

Grafikte de gördüğünüz gibi 10 yıllık süreçte hisse senedi basamaklı bir artış gösteriyor ardından dünya piyasalarındaki daralma nedeniyle tüm hisse senetlerinde olduğu gibi bir düşüş yaşıyor.

Bu grafiği bir başka açıdan daha değerlendirenler olabilir. 2008 yılında 1 TL’den hisse senedi alıp yatırım yapmak yerine acaba 2017 yılında 5 TL’den alıp 2018’de 20 TL den satmak daha mı mantıklı olurdu?

İşte borsa’yla ilgili kilit sorunun kaynağı tam da burası oluyor. 2017-2018 arasındaki artış tahmin edilemez bir çıkıştır. “Şans” kavramını her ne kadar kullanmak doğru olmasa da, iyi bir tüyonuz yoksa ancak şans eseri kazanabileceğiniz bir gösterge oluşabilir. Fakat tüm tecrübeliler, borsanın kolay kolay “çaylak”lara şans tanımadığını bilir.

Bu yüzden yatırım yaparken uzun vadeli ve güçlü şirketlere yatırım yapmak her zaman hızlı ve çok kazandırmasa da en azından kaybettirmeyecektir.

Bu konuyla ilgili, dünyanın ilk 5 zengininden birisi olan ve tüm yatırımlarını 11 yaşından itibaren borsa’da hisse senetleri üzerine yapan ünlü borsa yatırımcısı Warren Buffet‘le ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak, borsa hisse senedi yatırımı kazandırır mı sorusunun cevabı, kurallarına göre oynarsanız evet, hislerinize göre oynarsanız hayır olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın