Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. Uluslar arası Ticarette Ödeme Yöntemleri

Uluslar arası Ticarette Ödeme Yöntemleri

admin admin -
44 0

Uluslar arası ticarette tarafların birbirini tanıyor olması ya da ilk kez ticaret yapıyor olmaları durumlarına göre iki tarafı da koruyacak şekilde farklı ödeme modelleri geliştirilmiştir.

Uluslar arası ticarette genelde %30 depozit peşinat ve %70 yükleme öncesi ödeme istenir. Çoğu zaman tarafların birbirini tanımadığı ve hiç görmediği bir ticareti sadece e-mail üzerinden yürütüp ciddi meblağlar aktarmak aklınızda soru işaretine neden olabilir.

1- Güvene dayalı peşin ödeme

Daha önce alış-veriş yaptığınız ya da yapanları bildiğiniz bir üreticiye peşinat ve yükleme öncesi para göndermek sizin inisiyatifinizde olacaktır.

2- Akreditif açma

Satıcıyı henüz tanımıyorsunuz, gelecek malın doğru olup olmayacağından ya da gerçekten gelip gelmeyeceğinden emin değilsiniz. Bu durumda satıcı firmaya akreditif ödeme yöntemini önerebilirsiniz.

Örneğin; İtalya’dan 2.500.000$ değerinde bir ürün satın alacaksınız. Üreticiyle teslim süresi, teslim şekli gibi konularda anlaşmanızı yaptınız. Ödeme yöntemi olarak da Akreditif’te mutabık kaldınız.
– Her iki taraf çalıştıkları bankalarına aradaki sözleşmeyle birlikte yapılacak ticaretin bilgisini verir.
– Bankanız sizden akreditifi açabilmek için nakit bloke ya da teminat isteyebilir. Eğer size çok güveniyorsa imza karşılığı da akreditifi açabilir.
– Üreticinin bankası akreditifin açıldığı bilgisini üreticiye verir.
– Bu aşamada para ne sizin ne de üreticinindir. Artık bankalar ticaretin tarafı olmuşlardır ve ilk yapılan sözleşmeye bağlı olarak süreci takip ederler.
– Sözleşmede anlaşılan tarihte, anlaşılan yerde ürünü teslim almak için gidildiğinde ürün sözleşme şartlarına uymuyorsa bu tespit tutanağıyla tespit edilir ve bankanıza bildirilir. Bu durumda ödeme yapılmaz. Gerekirse bilirkişiye gidilebilir. Eğer gelen ürün anlaştığınız gibiyse bankanıza bilgi verirsiniz ve akreditif karşılığı olan para karşı bankada üreticinin hesabına geçirilir.

Bilgi : Muhabir Banka

Size ödeme yapmanız için gönderilen proforma faturada iki banka hesabı görürseniz sizi şaşırtmasın, bunlardan birisi muhabir banka diğeri ise paranın yatırılacağı bankadır.
Yurt içi bankadan bankaya ödemelerden farklı olarak yurt dışında böyle bir muhabir banka unsurunun olmasının sebebi, uluslar arası para hareketinin takip edilmesini sağlamaktadır!.
Not : Yurt dışına mal alımı için para göndermek için bankanızdan alacağınız yurt dışı para transfer talimatını doldurmanız gerekmektedir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın