Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. İhracat
  4. »
  5. Mısır’a İhracatta ÜKS Sistemi Kaydı

Mısır’a İhracatta ÜKS Sistemi Kaydı

admin admin -
40 0
mısır'a ihracat

Mısır bölgesine ihracat için gerekli olan ÜKS sistemine kayıt ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Belgesi eksik şirketlerin başvuruları düşürülecektir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’den alınan önceki yazıda, T.C Ticaret
Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan bir yazıya atıf yapılmaktadır. İlgili yazıda Mısır hükümeti tarafından 16 Mart 2016 tarihinde yürürlüğe konulan Üretici Kayıt Sistemi’nde (ÜKS) belirli 25 üründe özel şartlar aranmaktadır.

Bu şartların başında Mısır’a ihracat yapan firmalar için kayıt zorunluluğu getirilmiştir. Kaydolmak için yapılan başvurularda geçerlilik süresi olan belgelerin de (ISO belgesi vb.) ibrazının zorunlu tutulduğu bilinmektedir.

Ancak, T.C Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’nden alınan başka bir yazıda şu konuya dikkat çekilmiştir :
Askıya alınan firmaların listesinin yayımlandığı GOEIC internet sitesinde aralarında 123 Türk firmasının yer aldığı toplam 672 firmadan oluşan ve buradan ulaşabileceğiniz yeni bir listenin yayımlanmıştır.

İlgili yazıda, Kahire Ticaret Müşavirliği ile GOEIC yetkilileri arasında yapılan görüşmede eksiklerini gidermek isteyen firmalar için 23.04.2020-31.05.2020 tarihleri arasında sistemin açık olacağı bildirilmiştir. Bu zaman zarfında dosyalarındaki eksikleri gidermemiş olan firma başvuruları 31.05.2020 tarihi itibarıyla işlemden kaldırılacaktır. Bundan sonra bu
firmalar isterlerse, yeni bir başvuru yaparak süreci baştan başlatabilirler.

ÜKS kayıt işlemlerine ilişkin Ticaret Bakanlığına ve Kahire Müşavirliğine başvuran firmalarımızın son durumunu içeren firma listelerine buradan ulaşabilirsiniz.

İhracat ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın