Ticaret Haritası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Arşiv
  4. »
  5. Krediyle Hayvancılık

Krediyle Hayvancılık

admin admin -
26 0
hayvancılık hibe ve kredisi

Krediyle Hayvancılık konulu içeriğimize hoş geldiniz. Krediyle besicilik son yıllarda çiftçiler arasında tercih edilir bir seçenek haline geldi. Hatta, öncelikle öz sermaye yerine kredi aranır halde. Bunun nedeni, çiftçilerin çiftlik hayvanları karşılığında borç para ile likit akışını sağlayabilmesi oluyor.

Besicilik işine girmek isteyen girişimciler ya da mevcut yatırımını genişletmek isteyen yatırımcılar kredi almayı tercih edebiliyor. Bu sayede, alınan çiftçi ve hayvan kredisiyle çiftlik projeleri için ihtiyaç duydukları hayvan veya ekipman satın almaları mümkün oluyor.

Ek olarak, bu seçenek, çiftçilerin zorlu ekonomik dönemlerde hayvanlarını satmak zorunda kalmamalarına yardımcı olur. Ancak “astarı yüzünü geçmemesi” için doğru hesap yapmakta var. Ancak, krediyi almadan önce geri ödeme şartlarını mutlaka okumalısınız.

Büyükbaş Hayvan Kredisi

Tarım bakanlığının ve bankaların büyükbaş hayvancılığa farklı zamanlarda farklı kredi ve hibe destekleri olur. Bu destekleri takip edip size uygun olanı seçmeniz gerekir.

Tarım bakanlığı desteklerini buradan takip edebilirsiniz.

(1) Buzağı-Malak Desteği
4 Ay ve Üzeri Buzağı-Malak (81 İl)
Soykütüğü (81 İl)
Döl Kontrolü
​Yetiştiricilik Bölgesi İlleri
​Anaç Manda
​Soy kütüğüne kayıtlı manda
​Malak
​Soy kütüğüne kayıtlı Malak
(2) Çoban (Sürü Yöneticisi) İstihdam Desteği
(3) GAP,DAP,DOKAP ve KOP kapsamındaki illerde e-ıslah veri tabanına kayıtlı sığırlarda, (saf sütçü ırklarda doğum tarihi 1.1.2010 ve sonrası hariç olmak üzere) etçi ve kombine ırklarla tohumlama yaptıran yetiştiricilere, anaç sığırları ve doğan buzağıları ( dişilere brusellosis S-19 aşısı yaptırmak şartıyla) için aşağıda belirtilen miktarlarda ödeme yapılır.
Tarım Bakanlığı Büyükbaş Hayvan Hibe Destekleri Tablosu

Hayvancılık Kredisi Hesaplama

Hayvancılık Kredisi Hesaplama, Bu Hayvancılık Kredisi Hesaplayıcısı, hayvanlarınız için en iyi krediyi bulmanıza yardımcı olacaktır. Hatta, çeşitli canlı hayvan kredileri için oranları, koşulları ve başvuruları karşılaştırabileceksiniz.

Ziraat Bankası Hayvan Kredisi

Ziraat Bankasının hayvancılık kredisini de içeren “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Neden Var” projesini incelemenizi tavsiye ederiz. Bu proje kapsamında çiftçi ve köylülere farklı kredi destekleri veriliyor.

Ziraat Bankası Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ferhat Pişman : “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var Projemizin ilk bölümü olan küçükbaş hayvancılıkta çok iyi sonuçlar aldık. Bu kapsamda 39 il valiliğimizle iş birliği protokolü imzaladık. Proje kapsamında yaklaşık 6 bin 700 üreticimize 1 milyar TL kredi kullandırdık. Bu kredilerle 614 bin baş koyun ya da keçinin sürüye katılmasını sağladık.” şeklinde projeden bahsetti.

Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var (Büyükbaş Süt Hayvancılığı) Projesinde kooperatif ve birliklerle iş birliği yapacaklarını ifade eden Pişman, ‘Şimdi büyükbaş süt hayvancılığı yapan küçük ölçekli aile işletmeleri için de Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var diyoruz. Üreticilerimize işletmelerindeki büyükbaş süt hayvanı sayısını artırabilmeleri amacıyla 600 bin TL’ye kadar uzun vadeli ve düşük faizli tarım kredisi imkanı sunuyoruz. Projenin bu ayağında ortaklarının/üyelerinin ürettiği çiğ sütün satışına aracılık eden kooperatif ve birlikle işbirliği yapacağız. Amacımız, süt üretimi yapan küçük ölçekli aile işletmelerini orta ölçeğe çıkarmak.’ açıklamasında bulundu.

Bu desteğin en önemli özelliklerinden birisi Öz kaynak aranmayacak olmasıdır. Böylece, hayvanların teminat sayılması ve süt gelirleriyle ödeme yapılacak olmasıdır.

Pişman, proje kapsamında üretici başına 600 bin TL’ye kadar kredi kullandırılacağını belirterek, ‘Hayvan alım bedelinin tamamına kadar kredi kullandırılacak. Diğer bir deyişle üreticilerden öz kaynak katkısı istenmeyecek. İlk 18 ay anapara ödemesiz olmak üzere 84 aya kadar taksit imkanı verilecek. Kredi teminatı krediyle alınan hayvanların rehni ve kefaletle sağlanacak. Üstelik, geri ödemeler ise süt bedellerinin belirli kısmından kesinti yapılarak gerçekleştirilecek.’ ifadelerine yer verdi.

Evcil Hayvan Sigortası Pati Sigorta

Akbank tarafından yürütülen Pati Sigorta programı ile evcil hayvanınızı farklı yönlerden korumaya alabilirsiniz. Böylece, Pati Sigorta, evcil hayvanınız için boğulma, elektrik çarpması gibi durumlarda maddi ödeme yapar.

Ayrıca 3. şahıslara zarar vermesi durumunu da düşünmüşler. Yani, karşı tarafından masraflarını karşılayan sigorta evcil hayvanınız için iyi bir çözüm olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın